MARATONA HAZIR OLMAK …

MARATONA HAZIR OLMAK …

Heidelberg Türkiye hedeflerinin üstünde
Fujifilm Türkiye’nin Kurumsal Bölümler, Geniş Format Baskı, Endüstriyel Ürünler ve Fotoğraf Baskı Ürünleri’nden sorumlu Genel Müdürü Ünsal Akgün: “Yılın ikinci yarısında dijitalde eksiksiz bir ürün portföyü sunacağız”
Türkiye’de bir ilk: Print&Smile®’ın baskı kalitesi Fogra39 sertifikalı
Etiket baskıları dijital dönüştürme
Sınırsız yaratıcılık yüksek kaliteyle buluştu: Canon imagePRESS C170
Yazıcı kullanılabilirliğini artırma
Matset aracılığıyla yatırımlarını gerçekleştiren Can Etiket’in dijital tercihi HP Indigo WS6900 oldu
Georgia-Pacific üçüncüsünü aldı HP PageWide oluklu mukavva baskı makinesi
Bir BOBST GROUP makalesi BOBST dijital baskı: İşletmeyi büyütmek
Koenig & Bauer Durst Delta SPC 130 ile yüzde otuz büyüme
Taylandlı teneke baskı şirketi inkjette bir öncü
HP’den yeni Latex yazıcı portföyü
Pigment Reklam’dan gelişmiş 3D tarayıcı Metis DRS 2020 DCS
Türkiye’de 3D yazıcı kullanma yaşı 6’dan başlıyor
Birinci sınıf konuşmacılar ve içerikle Dördüncü drupa preview etkinliği
FESPA ilk sanal küresel zirveye ev sahipliği yaptı
ARED Sohbetleri’nde KVKK farkındalığı gündeme alındı
Simon-Kucher & Partners araştırdı: Kâğıt ve ambalaj ürünleri pazarında ne gibi değişiklikler olacak?
Kurum içi baskı merkezinde uzaktan çalışma nasıl güçlendirilebilir?
Doğrudan giysiye baskı için Kodak’dan yeni mürekkep serileri
Kornit talep üzerine dijital tekstil üretimi yeteneklerini Matset iş ortaklığı ile genişletecek
Dijital tekstil baskısında yeni başlangıç: 100 Serisi’nin yenisi Mimaki TS100-1600 tekstil baskı makinesi
Dijital teknolojiler göz alıcı moda etiketi DushaGreya için başarının anahtarı
Tekstil pazarı için 20 milyon avro yatırım
Pazartesi, Mart 1, 2021

Hakkımızda

Mozaik Reklam Tanıtım ve basım sektörü

Dijital Baskı ve 3D Dergisi basım sektörüne yönelik yaptığımız çalışmaların son ürünü olarak Ocak 2019 ayı itibari ile yayın hayatına başladı. Şirketimiz Mozaik Reklam Tanıtım Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. kurulduğu 1992 yılından itibaren basım sektörüne yayınlar üretmektedir. 1992 – 2001 yılları arasında Ankara Matbaacılar Odası’nın dergisini üstlenip geliştirdik. 2001 yılında Matbaa Haber Dergisi‘ni çıkartmaya başladık. Matbaa Haber Ocak 2019 tarihi itibari ile 186. sayısına ulaşarak ülkemiz basın sektörünün en önemli iletişim platformu halinde yayınını sürdürmektedir.

Bu arada Ankara ve İzmir’de Matbaacılar Rehberleri hazırlayıp dağıtımı yaparak bu kentlerimizde sektörün gelişmesine katkıda bulunduk.

2005 yılında hazırladığımız Türkiye Basım Rehberi  ve Türkiye Basım Kataloğu ile tüm Türkiye’de kent kent sektör firmalarını biraya getirdik. 800 sayfalık bir oylumla yayınladığımız ve 5000’er adet bastığımız bu iki çalışmamızı ücretsiz olarak tüm Türkiye’de dağıttık.

Yeni bir medya ile merhaba

Son 10, 15 yılda dünyadaki teknolojik gelişmeler ve değişim basım sektöründe de kaçınılmaz olarak değişime neden oldu. Baskının yüzey tanımayan bu gelişiminde konvansiyonel taraftaki teknolojik gelişmelerle beraber dijitalleşmenin ve dijital baskının belirleyiciliği dikkat çekici.
Özellikle inkjet teknolojisindeki gelişmeler, UV baskı, mürekkep alanındaki iyileştirmeler; baskının her türlü yüzeye uygulanabilirliğinin önünü açtı.
Dijital baskı ise baskı eyleminin belirli mekanlarda yapılma zorunluluğunu ortadan kaldırarak bir tür devrime neden oldu. Bu hem mekandan ve ağır altyapıdan bağımsızlık hem de bir anlamda baskıda demokratikleşme sağlayarak gerçekleşti.
Artık en basitten en karmaşığa: en düşük maliyetliden çok yüksel yatırım gerektirene birçok farklı makine, yapı ve organizasyonla baskı sürecini yönetebiliyor ve amacımıza uygun çözümler üretebiliyoruz.
Bütün bunlar dijitalleşmenin ve bu kavrama uygun teknolojik gelişmelerin sonucu.
Dijital baskı, içinde barındırdığı büyük çeşitlilikle farklı bir kulvarda kendini ifade etmeyi hak kazanıyor. Ticari baskıda, yayıncılıkta ve reklamcılıkta; promosyonda, etikette, esnek ve rijit ambalajda; cam, ahşap ve metalde; dekorasyonda ve tekstilde; düz ve düzensiz yüzeylerde, her yerde ve her şeyde baskı hayatı kolaylaştırıyor, bilgilendiriyor, yön ve estetik veriyor.
Üstelik iletişimin basılı mecralardan dijital kanallara geçişi sürecinde dijital baskı sınırsız olanakları ile baskının kan kaybeden sürecini yavaşlatıyor, hatta tersine çeviriyor.
Bir taraftan da 3D hayatımıza girdi.
Artık diş yapımından, makine parçasına, konuttan uzay aracı parçalarına kadar birçok şeyi 3D baskı makineleri ile üretmek mümkün.
İnsan hayatına kolaylaştıran, gelişim ve keşiflerin önünü açan bu teknoloji, klasik anlamda baskı ile doğrudan ilintili olmasa da bir tür baskı eylemi olarak insanlığın hizmetinde.

Biz de ekip olarak(*) dijital baskı ve 3D alanındaki gelişmeleri ayrı bir kulvarda değerlendirip ilgili kesimlerin kullanımına sunmak üzere yeni bir yayınla yola çıkıyoruz.
Dijital Baskı ve 3D adını taşıyan dergimiz Ocak 2019 itibarı ile aylık periyodla masalarınızda ve ekranlarınızda.
Sizlerin de, hem içerik oluşturulmasında hem de daha iyi bir yayın ortaya çıkmasında katkılarınızı bekliyoruz.

(*) Yetmişli yılların sonundan itibaren baskı dünyasına yakın olan, seksenli yıllarda bu yakınlığa tasarım ve organizasyon boyutunu katan, ardından yayın boyutu ile pekiştiren bir yapılanma ve gazetecilik formasyonu almış bir ekip olarak 18 yıldır Matbaa Haber Dergisi'ni yayınlıyoruz. Bu arada Türk basım sektörünün bütünlüğüne katkı yapacak çeşitli yayınlarla ülkemizde sektörün gelişimine de karınca kararınca katkılarda bulunduk.