YAZILIMLAR VE MAKİNELER…

İnkjet neden fizible

İnkjet neden fizible

POLAR 115. yılı için özel teklifler…
Fujifilm yeni Acuity Prime düz yataklı yazıcıyı duyurdu
Slotex, laminat yüzeyler için Agfa’nın su bazlı InterioJet yazıcısı ile arzını genişletiyor
Fujifilm yeni Acuity Ultra R2 süper geniş format yazıcıyı duyurdu
Geniş format için yeni yol haritası
Lidya Grup İstanbul Satış Müdürü Özge Öktem, “Xerox’un, dijital baskı pazarının büyümesinde katkısı büyüktür”
Yetenekleri artırmak, talep üzerine üretime yönelik yeni fırsatlar yaratmak için Kornit Digital DTG teknolojisi
165 milyar dolarlık sektör daha yeşil olacak Dijital tekstil baskısı ile %600 su tasarrufu
BOBST, ‘Ambalaj 4.0’ ve ‘Endüstri 4.0’arasındaki noktaları birleştiriyor
Üç yüzü aşkın katılımcı FESPA Global Print Expo’ya rengi geri getiriyor
FESPA Eurasia Fuarı 2-5 Aralık 2021’de FESPA Eurasia 2021 için firmalar yerlerini almaya başladı
Stratasys’ten hepsi bir arada J5 medikal 3D baskı makinesi
Elektrikli araçların yaygınlaşması için yeni bir inovasyon: Sakuu’dan elektrikli araç pilleri için yeni endüstriyel 3D yazıcı
HP Indigo sanal DSCOOP Edge Fusion etkinliğinde yeni teknolojileriyle göz doldurdu
Ultimaker, endüstriyel 3D baskı için PETG’yi platforma ekledi
KOBİ’lerin yüzde 64’ü pandemi sonrası başarı konusunda iyimser
KAMA baskı sonrasına otomasyonu getiriyor
ARED Atölye eğitim videoları Youtube’da
ARED Maliyet İyileştirme Platformu fırsatlarını kaçırmayın
All4Labels Global Packaging Group ile birlikte Durst Group, yeni Tau 510 RSCi’nin beta testini başarıyla tamamladı
Polivinil Klorür (PVC) afişler yolun sonunda
100. HP Indigo, CCL Industries’nin oldu
Salı, Ağustos 3, 2021

Hakkımızda

Mozaik Reklam Tanıtım ve basım sektörü

Dijital Baskı ve 3D Dergisi basım sektörüne yönelik yaptığımız çalışmaların son ürünü olarak Ocak 2019 ayı itibari ile yayın hayatına başladı. Şirketimiz Mozaik Reklam Tanıtım Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. kurulduğu 1992 yılından itibaren basım sektörüne yayınlar üretmektedir. 1992 – 2001 yılları arasında Ankara Matbaacılar Odası’nın dergisini üstlenip geliştirdik. 2001 yılında Matbaa Haber Dergisi‘ni çıkartmaya başladık. Matbaa Haber Ocak 2019 tarihi itibari ile 186. sayısına ulaşarak ülkemiz basın sektörünün en önemli iletişim platformu halinde yayınını sürdürmektedir.

Bu arada Ankara ve İzmir’de Matbaacılar Rehberleri hazırlayıp dağıtımı yaparak bu kentlerimizde sektörün gelişmesine katkıda bulunduk.

2005 yılında hazırladığımız Türkiye Basım Rehberi  ve Türkiye Basım Kataloğu ile tüm Türkiye’de kent kent sektör firmalarını biraya getirdik. 800 sayfalık bir oylumla yayınladığımız ve 5000’er adet bastığımız bu iki çalışmamızı ücretsiz olarak tüm Türkiye’de dağıttık.

Yeni bir medya ile merhaba

Son 10, 15 yılda dünyadaki teknolojik gelişmeler ve değişim basım sektöründe de kaçınılmaz olarak değişime neden oldu. Baskının yüzey tanımayan bu gelişiminde konvansiyonel taraftaki teknolojik gelişmelerle beraber dijitalleşmenin ve dijital baskının belirleyiciliği dikkat çekici.
Özellikle inkjet teknolojisindeki gelişmeler, UV baskı, mürekkep alanındaki iyileştirmeler; baskının her türlü yüzeye uygulanabilirliğinin önünü açtı.
Dijital baskı ise baskı eyleminin belirli mekanlarda yapılma zorunluluğunu ortadan kaldırarak bir tür devrime neden oldu. Bu hem mekandan ve ağır altyapıdan bağımsızlık hem de bir anlamda baskıda demokratikleşme sağlayarak gerçekleşti.
Artık en basitten en karmaşığa: en düşük maliyetliden çok yüksel yatırım gerektirene birçok farklı makine, yapı ve organizasyonla baskı sürecini yönetebiliyor ve amacımıza uygun çözümler üretebiliyoruz.
Bütün bunlar dijitalleşmenin ve bu kavrama uygun teknolojik gelişmelerin sonucu.
Dijital baskı, içinde barındırdığı büyük çeşitlilikle farklı bir kulvarda kendini ifade etmeyi hak kazanıyor. Ticari baskıda, yayıncılıkta ve reklamcılıkta; promosyonda, etikette, esnek ve rijit ambalajda; cam, ahşap ve metalde; dekorasyonda ve tekstilde; düz ve düzensiz yüzeylerde, her yerde ve her şeyde baskı hayatı kolaylaştırıyor, bilgilendiriyor, yön ve estetik veriyor.
Üstelik iletişimin basılı mecralardan dijital kanallara geçişi sürecinde dijital baskı sınırsız olanakları ile baskının kan kaybeden sürecini yavaşlatıyor, hatta tersine çeviriyor.
Bir taraftan da 3D hayatımıza girdi.
Artık diş yapımından, makine parçasına, konuttan uzay aracı parçalarına kadar birçok şeyi 3D baskı makineleri ile üretmek mümkün.
İnsan hayatına kolaylaştıran, gelişim ve keşiflerin önünü açan bu teknoloji, klasik anlamda baskı ile doğrudan ilintili olmasa da bir tür baskı eylemi olarak insanlığın hizmetinde.

Biz de ekip olarak(*) dijital baskı ve 3D alanındaki gelişmeleri ayrı bir kulvarda değerlendirip ilgili kesimlerin kullanımına sunmak üzere yeni bir yayınla yola çıkıyoruz.
Dijital Baskı ve 3D adını taşıyan dergimiz Ocak 2019 itibarı ile aylık periyodla masalarınızda ve ekranlarınızda.
Sizlerin de, hem içerik oluşturulmasında hem de daha iyi bir yayın ortaya çıkmasında katkılarınızı bekliyoruz.

(*) Yetmişli yılların sonundan itibaren baskı dünyasına yakın olan, seksenli yıllarda bu yakınlığa tasarım ve organizasyon boyutunu katan, ardından yayın boyutu ile pekiştiren bir yapılanma ve gazetecilik formasyonu almış bir ekip olarak 18 yıldır Matbaa Haber Dergisi'ni yayınlıyoruz. Bu arada Türk basım sektörünün bütünlüğüne katkı yapacak çeşitli yayınlarla ülkemizde sektörün gelişimine de karınca kararınca katkılarda bulunduk.